V únoru 2023 jsme bohužel byli nuceni pokácet 2 letité kaštany rostoucí v Hořeticích u místní fary. Dle dendrologického posudky, který obec nechala vypracovat již před dvěma lety, byly stromy napadené hnilobou a dřevokaznou houbou, díky které se koruna i samotné kmeny staly nestabilní. Ze stromů neřízeně odpadávaly i větší větve, čímž bylo ohroženo zdraví kolemjdoucích osob či poškození cizího majetku.
Na kácení bylo obecním úřadem Žiželice vydáno Rozhodnutí o povolení kácení s náhradní výsadbou.
Požádali jsme o pomoc profesionály, hasiče, kteří by v rámci cvičení stromy pokáceli zdarma. Avšak vzhledem k terénu, omezenému manipulačnímu prostoru a v blízkosti mohutných větví vedoucích vodičů elektrického vedení, rizikové kácení hasiči odmítli.
Oslovili jsme proto odborníka stromolezce, nechali zaizolovat vodiče a kácení úspěšně realizovali.
V den kácení bylo -12 stupňů Celsia a tak malé občerstvení v podobě horké kávy od paní Vlasty Provazníkové všem včetně zaměstnanců obce přišlo vhod. V měsíci březnu ještě dojde k odfrézování pařezů.
Kmeny stromů jsme nechali v celku převést na parcely v Hořeticích a ve Stroupči, kde zdobí veřejná prostranství. Zbývající dřevo bude využito pro obecní potřeby a je uskladněno většina v Hořeticích u pana Nevečeřala a něco málo u Dormiševů. Váš obecní úřad.