Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Stavění máje a pálení čarodějnic v Žiželicích - zhodnocení akce

Stavění máje a pálení čarodějnic v Žiželicích - zhodnocení akceDatum konání:
30.4.2022

Poslední dubnový den v roce 2022 se nesl ve znamení příprav na stavění májky. Členové SDH Žiželice spolu s dalšími pomocníky očistili kmen jehličnanu od nechtěných větví a kůry a ponechali pouze špičku, kterou ženy a děti ozdobily stuhami. Připravili jsme společně i věnec z chvojí, na který jsme také navázali pentle a hasiči jej pak připevnili k májce. Za pomoci diváků byla májka během několika minut postavena a v tuto chvíli je již ozdobou naší obce.

Na májovou tradici navázala obratem další a to pálení čarodějnic. Všechny ježibaby a babizny se slétly před obecním úřadem, kde došlo na společné focení. Průvodem jsme za občasného troubení projíždějících aut došli až na hřiště k hranici, kde jsme jednu z čarodějnic upálili. Děti se pak rozutekly k soutěžím, kde skákaly v pytli, malovaly na papír, házely míčky do čarodějnického kotle, počítaly myšky a namotávaly na provázek pavouka a hada. Když měly splněné všechny úkoly, nahlásily se u hlavní čarodějnice Kanimůry, a ta jim za odměnu dala balíček, letecký průkaz a lísteček, na který děti napsaly svá přání. Tato přáníčka pak společně vhodily do ohně. K chuti přišly výborné špekáčky a malinová limonáda. Hasiči děti vyvezli v hasičské avii na strašidelnou jízdu a po návratu jsme dětem rozdali ještě balónky, se kterými si vyhrály do té doby, než se začalo ochlazovat.

Letošní účast, kdy přišlo více než 20 dětí a asi 40 dospělých, byla úžasná a na každého s vás se budeme těšit zase za rok.

Děkujeme ještě jednou všem pomocníkům a členům SDH Žiželice :-)

Text: LU

Foto: Petr Marek

Více fotografií ve fotogalerii a na odkaze: 30.4.2022 - Stavění májky a pálení čarodějnic - Žiželice – Hasiči Žiželice – album na Rajčeti (idnes.cz)

májka Žiželice

pálení čarodějnic