Mikulášská nadílka v našich obcích
Mikuláš v našich obcích - poprvé i v Přívlakách
Stromy u řeky Ohře - Stroupeč

Úvod > Aktuality > Obchvat a přemostění Žiželic

Obchvat a přemostění Žiželic

1.9.2020

Obchvat a přemostění Žiželic se přibližuje

(tisková zpráva Ředitelství silnic a dálnic ČR ze dne 1.9.2020)

Technicky náročné přemostění údolní obce zasažené nadměrnou tranzitní dopravou by mohlo začít přípravnými pracemi v létě příštího roku.

Téměř čtyři roky uplynuly od zprovoznění obchvatu a přemostění obce Velemyšleves, která se nachází nedaleko Žiželic. Z hlediska dopravy jsou si obce velmi podobné. Obě se nacházejí v údolí a prochází jimi frekventovaná silnice I/27 ve směru Plzeň–Most. Zatímco ve Velemyšlevsi se již tranzitní dopravy zbavili, Žiželice na to čekají. Po dlouhých letech příprav je ale stavba blízko. „Všechna stavební povolení jsou platná a nyní dokončujeme zadávací dokumentaci pro výběr zhotovitele. S vyhlášením výběrového řízení počítáme ještě v tomto roce,“ informovala starostku obce Helenu Makukovou Eva Semanová z chomutovské Správy ŘSD, která stavbu připravuje. Pokud vše dobře dopadne, mohla by být smlouva se zhotovitelem podepsána v polovině příštího roku.

Ředitelství silnic a dálnic připravuje zadání stavby podle žluté knihy FIDIC, což ve stručnosti znamená, že prováděcí dokumentaci stavby si zajistí vybraný zhotovitel. Výběrové řízení bude dvoukolové. Nejprve budou muset uchazeči splnit kvalifikační předpoklady a následně ve druhém kole podat cenovou nabídku s návrhem řešení.

Vstupní informace budou na této stavbě, kterou bude tvořit především téměř 400 metrů dlouhé přemostění, klíčové. Stavba se nachází ve velmi složitém geologickém prostředí, což si vyžádá geotechnický monitoring ve dvou etapách a následně doplňkový geologický průzkum, které bude provádět zhotovitel. „Každý z těchto kroků bude trvat rok, aby bylo měření realizované během všech ročních období.  Tyto činnosti vč. vybudování přístupových cest budou trvat téměř tři roky, po nich budou zahájeny stavební práce na obchvatu a přemostění“ vysvětluje postup stavby Eva Semanová. Celková realizace stavby je proto plánovaná na 55 měsíců. Rozsáhlé průzkumy mají své odůvodnění. Při podobné stavbě u Velemyšlevsi došlo k prodloužení doby realizace asi o rok, a to právě kvůli složitému geologickému podloží.

Informační leták stavby

Obchvat (2).jpg